آرامگاه اکبر آگرا

Tomb of Akbar Agra

جاذبه های گردشگری شهر آگرا، مسافران را به سمت تاریخ غنی مغول، خیابان‌های شلوغ، بازارهای پر جنب و جوش برای خرید چیزهای شگفت‌انگیز دعوت می‌کند. آژانس راه و رسم سفر در این بخش قصد دارد تا به معرفی یکی از جاذبه های دیدنی آگرا، به نام آرامگاه اکبر بپردازد، در ادامه با ما همراه باشید.

حکومت امپراتور اکبر که بین سال های ۱۵۴۲ تا ۱۶۰۵ بود، از میان تمام حکمرانان امپراتوری مغول، نقطه عطفی در زمان سلطنت مغول به حساب می آید. اکبرشاه پس از مرگ پدرش امپراتور همایون و در زمانی که حکومت با مشکلات فراوانی مواجه بود، تخت و تاج حکومت را از آن خود کرد. او در سن ۱۴ سالگی چنین مسئولیت بزرگ و سنگینی را عهده دار شده بود. توانایی، قدرت، تدبیر و مدیریت او در زمان حکومتش امپراتوری مغول را به مظهر فرهنگ و توسعه یک جامعه تبدیل کرد.

اکبرشاه در سال ۱۶۰۵ به بیماری اسهال خونی مبتلا شد و این بیماری علت مرگ نابه هنگام او شد. او پس از بیماری دریافته بود که آفتاب عمرش رو به غروب است، به همین دلیل دستور داد در مکانی نزدیکی سیکندرا در نزدیکی شهر آگرا مقبره ای برای او بسازند. متاسفانه اکبرشاه تا پایان کار دوام نیاورد و دار فانی را وداع گفت. امپراتور بعدی، "امپراتور جهانگیر" پسر اکبرشاه به تاج و تخت نشست و کار ناتمام پدرش را به پایان رساند و بنای تکمیل شده را مقبره بزرگ ترین امپراتور حکومت مغول قرار داد.

مقبره اکبرشاه از ماسه سنگ های قرمز در میان باغ های سرسبز ساخته شده است و اطراف آن را دیوارهای بلند محاصره کرده اند. از نظر استراتژیکی ساختار مقبره اکبرشاه در وسط محوطه قرار دارد. چهار دروازه در اطراف مقبره وجود دارند که هرکدام به طور استراتژیک در چهار انتهای مقبره و در مرکز دیوار قرار گرفته اند. سه مورد از چهار دروازه موجود در مقبره اکبرشاه ورودی نادرست هستند. زیرا تنها دلیل اضافه شدن آن ها به بنا تقارن کلی ساختمان بوده است. مقبره اکبرشاه از سه طبقه تشکیل شده و شبیه ساختمان هرم است. در طبقه همکف بنا یک تراس وسیع وجود دارد. بنابر سنت مغولان، آرامگاه واقعی و اصلی اکبرشاه در زیرزمین عمیق قرار داده شده و آن چه که در طبقه بالا وجود دارد، یک آرامگاه کاذب است که روی سطح آن ۹۹ نام خدا حکاکی شده است.

اگر قصد سفر به هند را دارید میتوانید به آژانس راه و رسم سفر مراجعه کنید. آژانس مسافرتی راه و رسم سفر آماده ارائه بهترین خدمات مسافرتی با نازل ترین قیمت برای شما عزیزان می باشد. شما می توانید با انتخاب تور آگرا یک سفر به یاد ماندنی برای خود رقم بزنید.