آرامگاه ماسولوس بدروم

Mausoleum at Halicarnassus Bodrum

اغلب انسانها اسم عجایب هفت گانه را بارها شنیده اند و با آنها کم و بیش آشنایی دارند. از این عجایب هفتگانه تنها هرم بزرگ جزیره باقی مانده که در کشور مصر قرار دارد و متاسفانه 6 مورد دیگر تحت بلاهای طبیعی و جنگ ها نابود شده اند و تنها قسمتی از ویرانه های آن به جای مانده است. آرامگاه ماسولوس یک نمونه از همین عجایب هفتگانه می باشد که در شهر بدروم می باشد. نام این بنای تاریخی در زمان های گذشته هالیکارناسوس بوده است. اگر قصد آشنایی با این آرامگاه را دارید در کنار آژانس مسافرتی راه و رسم سفر باشید.

آرامگاه-ماسولوس-بدروم-ترکیه

عملیات ساخت آرامگاه ماسولوس (Mausoleum at Halicarnassus) به سال 350 قبل از میلاد مسیح برمیگردد که مربوط به دوران اردشیر سوم می باشد و ساخت آن تا سال 353 طول کشید. ماسول یا ماسولوس یکی از پادشاهان شاهنشاهی هخامنشیان بوده که در ناحیه ترکیه امروز بوده است. احداث این معبد نظر همسر ماسول به نام آرتمیس دوم بوده است و عملیات ساخت آن از زمان حیات ماسول شروع شد و بعد از فوت آن نیز آرامگاه وی شد که سالها بعد نیزآرتمیس در این معبد دفن شد. یکی از این معماران این بنا، اسکوپاس بود که مهندسی معبد آرتمیس(در شهر ازمیر کنونی) را نیز بر عهده داشت. ارتفاع این بنا حدود 45 متر بوده است و  قسمت پایینی بنا به شکل مکعب بوده ‌است و روی هر کدام از چهار دیوار اصلی تندیس‌هایی به شکل خدایان و فرشته‌های یونانی به چشم می‌خورده‌ است، این بنای باشکوه بر روی تپه ای مشرف به شهر ساخته شده بود و دور تا دور آن را حیاطی بزرگ احاطه می کرد.

آرامگاه ماسولوس سالیان سال از جنگ ها و حملات زیادی مانند حمله اسکندر در سال 334 قبل از میلاد سالم باقی مانده بود و با شرایط خوبی هنوز پا برجا بود. اما بعد ها بر اثر زمین لرزه ای سقف و چندین ستونش ویران شد. در قرن 15 ام نیز و در طی جنگ های صلیبی، شوالیه سنت جان از مالتا، برای ساخت قلعه خود از سنگ ها و مجسمه های این معبد باستانی استفاده نبود و به همین دلیل بخش های زیادی از آن تخریب شد. تا سال 1522 تقریباً تمامی سنگ ها و بلوک های این معبد از سازه ی اصلی جدا شد و برای ساخت بناهای دیگر مورد استفاده قرار گرفت.

با این حال در حال حاضر برخی از سنگ های کشف شده از این آرامگاه در جای اصلی خود یعنی شهر بدروم قرار دارد و به یکی از جاذبه های توریستی بدروم تبدیل شده است. ولی بیشتر مجسمه ها و سنگ های مرمر به موزه بریتانیا منتقل شده است. اگر به تاریخ و آثار باستانی علاقمند هستید، در تور بدروم خود حتماً به این ناحیه سری بزنید.

آرامگاه-ماسولوس-بدروم