رومن فروم رم

رومن فروم

. این بنا «رومن فروم» یا میدان اصلی شهر رم، خرابه‌هایی برجای مانده از شکوه امپراطوری روم و محل اجرای نمایش، مقبره‌های باشکوه، کلیساها و نواحی پر جنب و جوش عمومی بوده است.

در بیشتر شهرهای امپراطوری روم یک فضای روباز بزرگ به نام «فروم» وجود داشت. مردم از این مکان‌ها برای انجام معامله، خرید و فروش، ملاقات با دوستان، اطلاع از اخبار، تماشای مسابقات گلادیاتورها، جشن گرفتن پیروزی‌ها، شرکت در انتخابات و محاکمه‌ها و حتی رفتن به مدرسه استفاده می‌کردند. معمولاً زمین فروم‌ها سنگفرش بود و اطراف آن ساختمان‌های باشکوهی مثل مقبره‌ها، کلیساها و گاهی فروشگاه‌های زیبا وجود داشتند.

رومن فروم، بزرگ‌ترین و مهم‌ترین فروم در کل شهرهای امپراطوری روم، به ابعاد ۲۵۰ در ۱۷۰ متر که امروز یکی از پر بازدیدترین مناطق جهان به شمار می‌رود، قبلاً قبرستان مردمان «اتروسکان» بوده است که  در قرن هفتم قبل از میلاد ایجاد شده و با رشد تدریجی و پیدایش نیازهای مردم، به مرور زمان به قطب اجتماعی، سیاسی و تجاری امپراطوری رم تبدیل می‌شود. مانند بسیاری از سازه‌های شهری بزرگ رومی، این فروم هم پس از سقوط امپراطوری روم رو به خرابی رفت. تا اینکه سرانجام از آن به عنوان چراگاه استفاده شد. در قرون وسطی این میدان را با نام «چراگاه گاوها» (Campo Vaccino) می‌شناختند و بسیاری از سنگ‌ها و مرمرهای آن هم در همین دوران به تاراج رفت یا در دیگر بخش‌های شهر شامل دیوارهای «واتیکان» و بسیاری از کلیساهای رومی مورد استفاده قرار گرفت.

از رومن فروم اطلاعاتی در دست بود اما تا سال ۱۸۰۳ که باستان شناس «کارلو فیا» کار حفاری در این منطقه را شروع کرد، کشف نشده بود. کار حفاری ۱۰۰ سال طول کشید و این سازه در قرن بیستم به طور کامل حفاری شد.

فروم نامی بود که رومی‌ها به میدان مرکزی شهر خود داده بودند. نام لاتین این محل «فروم رومانوم» بود. رومن فروم از زمان ساخت خود در ۸۰۰ سال پیش از میلاد تا سال ۶۰۰ پس از میلاد، حدود ۱۴۰۰ سال مورد استفاده قرار گرفت. زمین رومن فروم در ابتدا یک منطقه باتلاقی بود که رومی‌ها با استفاده از اولین سیستم‌های فاضلاب جهان آن منطقه را زهکشی کرده و رومن فروم را به مرکز فعالیت‌های سیاسی و اجتماعی خود تبدیل کردند. فروم‌ها یا میادین زیادی در رم باستان وجود داشت اما قرار داشتن «مجلس سنا» در این مکان باعث شهرت رومن فروم شد. دو نوع فروم در رم باستان وجود داشت؛ «Fora Civilia» به معنای میدان شهر و «Fora Venalia» به معنای محل تجارت که اولی برای بناهای یادبود و مجسمه‌های شهر مثل دروازه‌های پیروزی و استفاده برای دادگاه‌های عمومی طراحی شده بود و دیگری برای خرید و فروش و مبادله که حکم بازارهای کنونی را داشت.