تاج محل آگرا

تاریخ ثبت: 1397/12/26
تاج محل آگرا

Taj Mahal, Agra

بی تردید یکی از شناخته ترین جاذبه های گردشگری هند، تاج محل است که از معروف ترین بناهایی است که در این کشور وجود دارد، اگر کسی به هند سفر کند و به بازدید تاج محل نرود، انگار که سفرش ناقص است. در این مطلب آژانس مسافرتی راه و رسم سفر قصد دارد این بنای تاریخی را معرفی کند. جهت کسب اطلاعات بیشتر ما را همراهی کنید.

تاج محل از مشهورترین بناهای هندوستان است ک در شهر آگرا قرار دارد و یکی از عجایب هفتگانه در جهان می باشد که گفته می شود با جادوی عشق ساخته شده است. نزدیک به 3 قرن و نیم است که ساخت تاج محل می گذرد. این یعنی آرامگاه زنی به نام ازجمند بانو بیگم، همسر محبوب شاه جهان است که چنجمین پادشاه گورکانی بوده است که به ممتاز محل مشهور است. تاج محل به دستور شاه جهان  به منظور ابراز علاقه و عشق به ممتاز محل احداث شد. گنبد این بنا مانند یک نگین درخشان است که به ارزش تاریخی آن اضافه کرده و باعث شده تا در سال مورد بازدید تعداد زیادی از گردشگران و مسافران تور هند قرار بگیرد.

تاج محل نخستین و اصلی ترین معماری اسلامی در دوران مغول است که سبک آن ترکیبی از معماری ایران، ترکیه و هندوستان است. زمانی که داخل تاج محل می شوید ، به ترتیب چهارسوی بازار را به نظاره نشست و بعد از فضایی رابط که میدان جلوخانه است، با باغ این مجموعه رسید که از نشانی از باغ های اصلی ایرانی می باشدو بعد از آن نیز، می توان به آرامگاه و در درون آن به مزار ممتاز محل دست یافت. بنای مرمری بزرگ آرامگاه تاج محل روی تخته سنگ مربعی شکل بزرگی از جنس مرمر به اندازه صد متر در صد متر ساخته شده و دارای گلدسته ها و ایوان های متقارن است که زیبایی بنا را دوچندان کرده است ، در سراسر دیواره های این بنای عظیم، آیات قرآنی با خطوط زیبا خوشنویسی شده اند.  تزئیناتی که در تاج محل استفاده شده از سوره هایی مانند ناس، فتح، شمس، الملک، المرسلات، التکویر، الانفطار، الانشقاق، الفجر، الضحی، الشرح، التین، البینه و الاخلاص می باشد.

در معماری دوره های نخستین امپراتوری مغول ها در هند، بیشتر از سنگ های ماسه ای قرمز رنگ برای تزئین و نماکاری استفاده می شد، در حالی که شاه جهان استفاده از سنگ مرمر سفید، سنگ های نیمه قیمتی و تزئیناتی با جواهر را در معماری زمان خود ایجاد کرد و مرحله ای جدید و ویژه را در معماری دوره مغول هند به وجود آورد ، گل رز و نرگس زرد از گل هایی است که به فراوانی در این باغ دیده می شود و در کنار آنها تعداد درختان میوه نسبت به درختان تزئینی نیز بسیار زیاد است. طبق تحقیقات بدست آمده برای احداث تاج محل نزدیک به 20.000 کارگر و استاد، معمار، سنگ‌تراش، نقاش، فلزکار و جواهرتراش کار کرده اند که به مدت 22سال طول کشید .