پنج محل آگرا

تاریخ ثبت: 1397/12/26
پنج محل آگرا

Panch Mahal Agra

هند کشوری است با تاریخ کهن است که در گذر زمان دچار فراز و نشیب های بسیاری شده است. در این کشور بناهای تاریخی زیادی وجود دارد که در کنار طبیعت زیبا و مکان های تفریحی باعث جذب توریستهای زیادی شده است. آگرا از شهرهای گردشگری هند است که در سال میزبان بسیاری از گردشگران و مسافران تور هند است. در این بخش آژانس مسافرتی راه و رسم سفر قصد دارد تا پنج محل را معرفی کند که از جاذبه های توریستی آگرا می باشد.

پنج-محل-آگرا

در مسافت 37 کیلومتری از آگرا، شهری به نام فاتح‌پور سیکری وجود دارد که در بین سالهای 1571 میلادی تا 1858 به فرمان پادشاه اکبر بزرگ به عنوان پایتخت انتخاب شد در این شهر بناهای زیادی به دستور شاه ساخته شد که از معروفترین آنها، پنج محل می باشد که لغت آن در زبان هندی به معنی بادگیر می باشد و نزدیک به حرم سرا ساخته شده است و یک محلی برای تفریح و سرگرمی پادشاه اکبر بوده است.

پنج محل، در پنج طبقه ساخته شده که به ترتیب در هر طبقه مساحت آن کوچکتر شده است و طراحی آن از معبدهای بودایی گرفته شده است طبقه های پنج محل روی ستون احداث شده که از نمای بیرونی دیده می شود، طبقه همکف آن که از نظر مساحت از سایر طبقات وسیع تر است از 84 ستون تشکیل شده است و بعد از آن طبقه اول 56 ستون، طبقات دوم و سوم به ترتیب 20 و 12 ستون تشکیل شده است. طبقه فوقانی که به عنوان سایبان از آن استفاده می شود دارای 4 ستون می باشد. ستون های بکار رفته در پنج محل دارای نقش و نگار خاصی است که جلوه ویژه ای دارد. در ساخت پنج محل نیز از سنگ های قرمز استفاده شده است.

پنج-محل-آگرا-هند