موزه زیر آب

تاریخ ثبت: 1396/12/26
موزه زیر آب

موزه زیر آب

 

موزه زیر آب قشم یا موزه غدیر که به عنوان نخستین موزه زیر آب ایران و دومین موزه زیر آب دنیا شناخته می شود، در عمق تقریبی ۶ متری خلیج فارس در کنار پارک زیتون قشم قرار دارد.

در موزه زیر آب قشم ، تندیس پرفسور محمود حسابی، زکریا رازی، استاد محمد حسین شهریار، ابوالقاسم فردوسی، غلامرضا تختی، میرزا محمد تقی خان امیر کبیر و محمد حسین فهمیده در زیر آب نصب شده است.

هدف از انتقال تندیس مشاهیر بزرگ ایران در حوزه های شعر و ادب، ریاضی، ورزشی، سیاسی، پزشکی و دفاع مقدس به موزه زیر آب قشم ، آشنا ساختن گردشگران داخلی و خارجی با مشاهیر عرصه های مختلف ایران زمین است.

هر چند بازدید از موزه زیر آب قشم رایگان است اما تنها کسانی می‌توانند در عمق ۶ متری به دیدن تندیس این مشاهیر بروند که مجهز به تجهیزات غواصی و آشنا با اصول غواصی باشند.

غواصی از جمله تفریحات مهیج دریایی در سواحل شهرهای جنوبی و جزایر خلیج فارس است و استقبال خوبی از این رشته می‌شود، موزه‌گردی زیر آب هم می‌تواند یکی از برنامه‌های گردشگرانی باشد که به غواصی علاقه‌مند هستند. لازم به ذکر است که تندیس های موزه زیر آب قشم از بتن ساخته شده و وزن هر یک از آن ها یک هزار و ۵۰۰ کیلوگرم است.

هزینه ساخت تندیس هفت مشاهیر یاد شده به صورت شخصی و با مشارکت چهار تن از جانبازان استان فارس طی مدت یک ماه ساخته شده است.